KLUB

Szybki kontakt

Kępiński Klub Sportowy Polonia

Aleja Marcinkowskiego 13a
63-600 Kępno

Email:
poloniakepno@gmail.com 

Historia

Historia Polonii Kępno to wiele lat sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, spadków i awansów, wzruszeń i radości. Przez te wszystkie lata kępiński zespół dostarczał swoim kibicom ogromnych emocji, których nie da się opisać. 
Pierwszy oficjalnie zarejestrowany klub futbolowy założony został w Kępnie w 1908 roku pod nazwą Fussballklub – Progimnasium im Kempen, czyli Klub Piłkarski Progimnazjum w Kępnie. Na przestrzeni lat klub wielokrotnie zmieniał nazwę: (1911) KPN Niebiesko-Biali Kępno (od 1911), TPN Polonia Kępno (od 1920), KKS Zjednoczeni Kępno (od 1946), ZKS Kolejarz Kępno (od 1950), MKKS Kępno (od 1966), RRKS Polonia Kępno (od 1985), KKS Polonia Kępno (od 1989). Nasza organizacja jest najstarszym istniejącym klubem w Wielkopolsce.

W 1968 roku powstała w Kępnie sekcja piłki ręcznej w Międzyzakładowym Kolejowym Klubie Sportowym. Prezesem był Wiesław Barchański, kierownikiem Andrzej Sędzia. Początkowo istniała tylko drużyna juniorów prowadzona przez trenera Ryszarda Kałużnego, która nie odniosła większych sukcesów. Dwa lata później powstałą drużyna seniorów, której trenerem był Sylwester Majewski. MKKS występował w Klasie Okręgowej, mecze rozgrywał z takimi drużynami jak: CKS Zduny, Orkan Rozdrażew, WKS Wieluń, Olimpia Koło, Prosna Kalisz, Prosna Wieruszów, KS Konin. Drużyna MKKS Kępno pod opieką Zbigniewa Cichonia wywalczyła dwa razy mistrzostwo ligi i grała baraże o wejście do III ligi. Niestety dwa razy nie powiodło się to zadanie. Za pierwszym razem zespół poniósł porażkę w Płocku, rok później w Łodzi.

Pierwsza sekcja żeńska powstała w 1973 roku. Drużyna mecze ligowe rozgrywała z takimi drużynami jak: MKS Oborniki, "Jeżyce" Poznań, MKS Gniezno, Starówka Poznań, Posnania, Energetyk Poznań, Grunwald Poznań, Treningi oraz mecze ligowe rozgrywano na boisku asfaltowym, drużyna korzystała również ze szkolnych sal gimnastycznych. Obozy szkoleniowe odbywały się w ośrodkach wypoczynkowych zakładów pracy z terenu Kępna, między innymi w Krynicy Górskiej.

Sekcja istniała do roku 1984, w tymże roku działalność została zawieszona. W roku 1995 znów rozpoczęto treningi dla dzieci, jednak stworzono tylko drużynę dziewcząt, która rok później została zgłoszona do ligi wojewódzkiej. Od tego czasu sekcja istnieje do dnia dzisiejszego, zmieniają się jedynie trenerzy,  W 2008 roku drużyna została zgłoszona do rozgrywek II - ligowych.
 
W 2013 roku ukazała się książka autorstwa Jarosława Pawlaka pt. „Więcej niż Klub” Biało-Niebieskie 100 lat”. Publikacja opisuje losy Polonii Kępno w okresie od 1908 do 2008 roku.